Kamera on-line do obserwacji żeremia bobrów

Kamera zainstalowana jest na drzewie na wysokości 6m i oddalona ok. 10m od żeremia bobrów. Widoczne w prawej, górnej ćwiartce ekranu żeremie ma wymiary około 8 - 10m długości i 4 - 5m szerokości. Wysokość tego żeremia sięga wysokości człowieka. Zostało zbudowane z gałęzi i patyków oraz błota. Na zamieszczonych poniżej zdjęciach widać to żeremie nieco lepiej, z bliska.

Bardziej na prawo (prawy górny róg ekranu ) widać tamę nr 2, która ma długość ok. 3 - 4m i niewielką wysokość, z uwagi na utrzymywany wysoki poziom wody przez bobry za pomocą tamy nr 3, która znajduje się jakieś 100m dalej w dół strumienia. Bliżej natomiast (ok. 100m wcześniej) zbudowana jest tama nr 1, o wysokości ok. 60cm, która reguluje poziom wody przy żeremiu. Dalej natomiast w dół rzeczki znajdują się jeszcze tamy nr 3, 4, 5 i największa tama nr 6 o wysokości ponad 1m odległa o 300m od żeremia.

W lewym dolnym rogu leży ścięte i powalone na rzeczkę drzewo o średnicy ok. 40cm.

Główne wejście do żeremia znajduje się prawdopodobnie od strony południowej w połowie długości od strony rzeczki na co wskazują liczne drobne gałązki pozostawione w tym miejscu i tropy pozostawione przez bobry. Z początkiem zimy zaobserwowano w tym miejscu sporą górę drobnych gałązek z liśćmi, które później zniknęły. W zimie w tym miejscu również znajdował się przerębel, którym stworzenia wychodziły na zewnątrz.

Od strony północnej (przeciwnej do strumienia) znajdują się natomiast wejścia pomocnicze. Widoczne za żeremiem oczko wodne jest prawdopodobnie jednym z takich wejść. Na poniższych zdjęciach widać szczegółowo to miejsce. Takich wejść pomocniczych lub tuneli podwodnych jest co najmniej 3.

Teren od strony północnej żeremia posiada ponadto gęstą sieć ścieżek i płytkich tuneli transportowych, którymi przemieszczają się bobry. Latem teren porastają wysokie na 120cm trawy i zarośla, przez co trudniej jest zaobserwować tą infrastrukturę.

Zamieszkujące żeremie bobry są trudne do zaobserwowania. Nie wiadomo ile bobrów zamieszkuje to żeremie. Największą aktywność wykazują o świcie. Zaobserwowano je niewiele razy. Największa aktywność w ciągu roku natomiast przypada na jesień, kiedy to bobry budują i rozbudowują żeremie. W okolicy widać setki tropów, popodcinanych drzew i krzaków.

Dzięki zamontowanej kamerze, poza bobrami zaobserwowano również inne zwierzęta leśne takie jak: kaczki, sarny, lisy oraz sowę. Ciekawsze zdjęcia zamieszczamy w Galerii zdjęć.

Dane techniczne kamery:

  • kamera IP Dahua 4mpix z podświetleniem IR
  • zasilanie: bateria słoneczna + akumulator 12V zasilający urządzenia w nocy
  • nadajnik radiowy MikroTik RB411
slowo_wstepne.txt · ostatnio zmienione: 2017/04/02 16:54 (edycja zewnętrzna)